PODSUMOWANIE 13. REGIONALNEGO PRZEGLĄDU KOLĘD I PASTORAŁEK KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH W PRZECISZOWIE – 22.01.2023

PODSUMOWANIE 13. REGIONALNEGO PRZEGLĄDU KOLĘD I PASTORAŁEK KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH W PRZECISZOWIE – 22.01.2023

Śpiewanie kolęd i pastorałek jest bożonarodzeniową tradycją, dzięki której tworzymy jeszcze bardziej świąteczny klimat i która daje nam wszystkim dużo radości. Wydarzenie, które miało miejsce 22 stycznia 2023r. w Domu Kultury w Przeciszowie to XIII Regionalny Przegląd Kolęd i Pastorałek Kół Gospodyń Wiejskich.

Do udziału w Przeglądzie zostało zaproszonych 25 Kół Gospodyń Wiejskich z Podbeskidzia, czyli z części województwa małopolskiego i śląskiego. Wszystkich przybyłych gości i uczestników przywitała Danuta Kożusznik – Prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku – Białej oraz Waldemar Pieczara – Przewodniczący Rady Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku- Białej . Oficjalnego otwarcia przeglądu dokonał Wójt Gminy Przeciszów – Tomasz Kosowski, a także Dariusz Gawęda – Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Krakowie.

Otwarcie Przeglądu uświetnił gościnny występ Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „PrzeCisza” działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Przeciszowie.

W Przeglądzie zaprezentowały się zespoły: „Zabrzeżanki” z Zabrzegu, Zespół Ludowy „Borowianki” z Brzeszcz, Zespół Śpiewaczy „Podolszanka” z Podolsza, Zespół „Jawiszowianki” z Jawiszowic, Chór Frydrychowice, Zespół KGW w Piotrowicach, Zespół Regionalny „Bierowianie” z Bier, Zespół Śpiewaczy „Echo Bielowicka”, Zespół „Międzyrzeczanie” z Międzyrzecza Dolnego, Zespół Pieśni i Tańca „Dudoski”, Zespół Śpiewaczy „Bielaneczki” z Bielan, Zespół Śpiewaczy „Echo Bąkowa” z Bąkowa, Zespół Śpiewaczy KGW w Malcu, Zespół Wokalno-Taneczny „Zasolanie” z Zasola Bielańskiego, Zespół „Porębianie” z Poręby Wielkiej, Zespół Pieśni i Tańca „Tradycja” ze Starej Wsi, Zespół Śpiewaczy „Same Swoje”, Zespół „Grojczanie”, Zespół „Ślemienianki”, Zespół „Rajskowianki”, Zespół „Stawowianki”, Zespół „Koconianki” z Koconia, Zespół „Brzezinianki” z Brzezinki, Zespół KGW w Czańcu, Zespół Regionalny „Pisarzowianki” z Pisarzowic. Zespoły oprócz wykonanych kolęd i pastorałek prezentowały regionalne stroje, które są charakterystyczne dla regionu, który reprezentowały. Bogactwo kolorów, faktur oraz kunsztu krawieckiego i jubilerskiego przyciągały wzrok i zapadały w pamięć, na równi z słuchanymi utworami.

Wszystkie zespoły pielęgnują tradycję kolędowania ocalając od zapomnienia utwory, które bardzo często są nieznane obecnym pokoleniom. Spotkanie to jest pięknym wydarzeniem integrującym i prezentującym różne pokolenia i środowiska twórcze oraz dorobek kulturowy Kół Gospodyń Wiejskich.

Przegląd swoją obecnością zaszczycili: Wójt Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek, Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Klęczar, Przewodniczący Rady Gminy Przeciszów Marek Trzaska, Sołtys Sołectwa Przeciszów Władysław Kozub, Dyrektor OKSiR Brzezinka Jadwiga Szczerbowska.

Na koniec każdej tury przedstawiciele gmin biorących udział w przeglądzie oraz organizatorzy wręczyli pamiątkowe dyplomy i upominki na ręce kierowników zespołów.

Patronat Honorowy: Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Tomasz Kosowski – Wójt Gminy Przeciszów

Patronat medialny: Radio Bielsko, Gazeta Beskidzka, Wieści Gminy Przeciszów, Kulturalny Powiat, Fakty Oświęcim, MojaWies.pl

Sponsorzy: Urząd Marszałkowski w Krakowie, Gmina Przeciszów, Cukierni-Piekarnia „Maja” w Przeciszowie,  Koła Gospodyń Wiejskich z Przeciszowa i Piotrowic, Kazimiera Guguła z KGW Przeciszów, Kwiaciarnia Remix z Przeciszowa, Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, firma ArtGrawer z Oświęcimia.

Organizatorem wydarzenia byli: Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku – Białej, Koło Gospodyń Wiejskich w Przeciszowie oraz w Piotrowicach oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie

Skip to content