GÓRALSKA PRZYGODA ZA NAMI.

W dniu 22.07.2022 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie zorganizowała „Góralską przygodę”, w której uczestniczyło 14 młodych śmiałków z terenu gminy Przeciszów. Pierwszym punktem beskidzkiej wycieczki było Muzeum Regionalne „Na Grapie” w Jaworzynce znajdującej się w gminie Istebna. Spotkanie z miejscową historią, kulturą oraz obyczajami zaczęliśmy od warsztatów zdobienia toreb lnianych oraz robienia własnych magnesów na lodówkę. Każdy uczestnik zabrał zrobione przez siebie rzeczy do domu. Przez kolejną godzinę zwiedzaliśmy „starodawną chatꔂ gdzie słuchaliśmy opowieści jak wyglądało życie górali dawno temu. Dzięki wizycie w stodole mogliśmy dowiedzieć się jak wyglądał zwykły dzień gospodarza. Po prawie trzech godzinach wrażeń, skosztowaliśmy naleśników ze swojskimi borówkami oraz serem. Kolejny punkt naszej wycieczki to spacer do miejsca, w którym w ciągu minuty można odwiedzić trzy kraje. Trójstyk granic Polski, Czech i Słowacji – bo o nim mowa – był ciekawą atrakcją dla naszej młodzieży. Trzeci przystanek naszej wycieczki to Centrum Pasterskiego w Koniakowie. Zwiedziliśmy tam zagrodę owiec i kóz oraz uczestniczyliśmy w warsztacie wyrobu regionalnego sera. Nie omieszkaliśmy zaopatrzyć się w różnego rodzaju pamiątki. Po całym, intensywnym dniu wróciliśmy z uśmiechem na ustach. Specjalne podziękowania należą się sponsorom – firmie DEKOR oraz firmie WP INSEL Wojciech Płonka – za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.