PODSUMOWANIE 12. REGIONALNEGO PRZEGLĄDU KOLĘD I PASTORAŁEK KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH W PRZECISZOWIE – 23.01.2022

PODSUMOWANIE 12. REGIONALNEGO PRZEGLĄDU KOLĘD I PASTORAŁEK KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH W PRZECISZOWIE – 23.01.2022

Śpiewanie kolęd i pastorałek jest bożonarodzeniową tradycją, dzięki której tworzymy jeszcze bardziej świąteczny klimat i która daje nam wszystkim dużo radości. Wydarzenie, które miało miejsce 23 stycznia 2022r. w Domu Kultury w Przeciszowie to XII Regionalny Przegląd Kolęd i Pastorałek Kół Gospodyń Wiejskich.

Do udziału w Przeglądzie zostało zaproszonych 18 Kół Gospodyń Wiejskich z Podbeskidzia, czyli z części województwa małopolskiego i śląskiego. W celu zachowania zasad bezpieczeństwa związanych z cov-19, występy odbyły się w 3 turach. Wszystkich przybyłych gości i uczestników przywitała Danuta Kożusznik – Prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku – Białej. Oficjalnego otwarcia przeglądu dokonał Wójt Gminy Przeciszów – Tomasz Kosowski, Wójt Gminy Oświęcim – Mirosław Smolarek oraz Przewodniczący Rady Gminy Przeciszów – Marek Trzaska.

W pierwszej turze zaprezentowały się zespoły: Grojczanie (powiat oświęcimski), Chór Frydrychowice (powiat wadowicki) oraz KGW z Piotrowic (powiat oświęcimski). Z kolei w drugiej turze można było zobaczyć i wysłuchać: Zespół Regionalny Bierowianie (powiat bielski), Międzyrzeczanie (powiat bielski), Bulowice (powiat oświęcimski), Nowowsianki (powiat oświęcimski), Zespół Śpiewaczy przy KGW Malec (powiat oświęcimski) oraz Zespół Regionalny Pisarzowianki (powiat bielski). W ostatniej turze swoje umiejętności zaprezentowały zespoły: Zespół Wokalno -Taneczny Zasolanie (powiat bielski), Brzeszczanki (powiat oświęcimski), Borowianki (powiat oświęcimski), Porębianie (powiat oświęcimski), Zespół Regionalny „Strumień” (powiat cieszyński) oraz „Same Swoje” z Przeciszowa (powiat oświęcimski). Zespoły oprócz wykonanych kolęd i pastorałek prezentowały regionalne stroje, które są charakterystyczne dla regionu, który reprezentowały. Bogactwo kolorów, faktur oraz kunsztu krawieckiego i jubilerskiego przyciągały wzrok i zapadały w pamięć, na równi z słuchanymi utworami.

Wszystkie zespoły pielęgnują tradycję kolędowania ocalając od zapomnienia utwory, które bardzo często są nieznane obecnym pokoleniom. Spotkanie to jest pięknym wydarzeniem integrującym i prezentującym różne pokolenia i środowiska twórcze oraz dorobek kulturowy Kół Gospodyń Wiejskich.

Na koniec każdej tury przedstawiciele gmin biorących udział w przeglądzie oraz organizatorzy wręczyli pamiątkowe dyplomy i upominki na ręce kierowników zespołów. Ponadto zespoły z danej tury wspólnie zaśpiewały kolędę.

Na hallu budynku Domu Kultury można było również podziwiać prace dorobku rękodzielniczego KGW Dzięgielów oraz Wiktorii Kobylańskiej, Jadwigi Pokrzyk, Haliny Matla i Elżbiety Kozak. Wśród prezentowanych prac można było zobaczyć m.in. piękną biżuterię z koralików, szydełkowe serwety czy obrazy.

Patronat honorowy objęli:

Tomasz Kosowski – Wójt Gminy Przeciszów,

Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego

Andrzej Skrzypiński – Starosta Oświęcimski

Organizatorami tegorocznej edycji przeglądu byli: Regionalny Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie, Gmina Przeciszów, KGW Przeciszowie i Piotrowicach.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za okazaną pomoc sponsorom oraz wszystkim, którzy pomagali w organizacji Przeglądu: Bank Spółdzielczy w Zatorze, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, Gmina Przeciszów, Cukiernia-Piekarnia „Maja” w Spytkowicach, Koła Gospodyń Wiejskich z Przeciszowa i Piotrowic, Kazimiera Guguła, Radosław Kozioł, Rejonowy Związek Rolników, Kołek i Organizacji Rolników w Bielsku, Edward Jurecki „Edoardo”.

Skip to content