19 kwietnia – akcja „Żonkile”

W poniedziałek, 19 kwietnia przypada 78 rocznica wybuchu powstania w warszawskim Getcie. Z tej okazji muzeum historii Żydów Polskich POLIN, po raz dziewiąty organizuje akcję „Żonkile”. Ma ona na celu propagowanie historii powstania, które wciąż pozostaje mało znane, by pamięć o nim nie została zapomniana i stało się jednym z elementów, które kształtują wspólną historie Polaków i Żydów.

Dlaczego właśnie żonkil? Wiąże się to z osobą Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej organizacji bojowej, który każdego roku, w dzień rocznicy wybuchu powstania, od anonimowej osoby otrzymywał właśnie te kwiaty. Sam również pod Pomnikiem bohaterów Getta, składał m.in. żonkile, by uczcić pamięć i oddać hołd poległym, Paula Sawicka, która wraz z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w Getcie” powiedziała, że – Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci (…)

W tym roku i nasza Biblioteka postanowiła włączyć się w tą szlachetną akcję. W poniedziałek, w dzień rocznicy, zapraszamy wszystkich zainteresowanych do śledzenia naszej strony internetowej oraz facebooka, ponieważ od samego rana będziemy zamieszczać różnego rodzaju materiały, dotyczące tej rocznicy.
„Niech połączy nas pamięć”