„BAJKOWE TAJEMNICE POWIATU” – WYSTAWA FOTOGRAFII W GALERII „NA SKRZYDŁACH” – 5.06-25.08.2023

Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie ma wielką przyjemność zaprosić mieszkańców do zwiedzenia wystawy fotografii pt. „Bajkowe Tajemnice Powiatu”. Wystawa stanowi podsumowanie projektu „Postaci bajkowe i literackie w Powiecie Oświęcimskim”, którego realizacja trwała aż 18 miesięcy! We wrześniu 2021 roku w głowach nauczycielek Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9 im. Marii Dąbrowskiej w Kętach i Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu – Izabeli Paszko i Donaty Wójcik-Bąbskiej – zrodził się pomysł na wystawę, film i wydanie kalendarza ukazujących różne postaci bajkowe i literackie na tle urokliwych miejsc naszego powiatu. Pierwsze sesje zdjęciowe upewniły organizatorów w przekonaniu, że pomysł był strzałem w dziesiątkę – zdjęcia zachwycały, zwłaszcza dzięki zdolnościom wspaniałych fotografów – pani Małgorzaty Musielak, pani Małgorzaty Szatan, pani Ewy Toll oraz pana Pawła Wijasa. W rolach postaci bajkowych i literackich wystąpili uczniowie kęckiej „Dąbrowskiej” oraz uczestnicy zajęć MDK-U. A byli to: Na kęckim rynku w postać Hamleta wcielił się Marcel Smolarek, Królową Zimą na oświęcimskich plantach była Anna Hess. Towarzyszył mi uroczy Kaj – Wojciech Stwora. W okolicach Chełmka pojawił się sam Mały Książę – Adam Chrapkowicz, w towarzystwie Pilota, którego zamiennie zagrali: Nikodem Kowalski oraz Jan Jarosz. Na polach Osieka nie mogło zabraknąć Pipi Pończoszanki, a była nią Milena Kufel z małymi przyjaciółmi – Marleną Dwornik w roli Anniki i Miłoszem Wawrzyczkiem w roli Tommiego. Dziewczynkę z zapałkami na Rynku w Oświęcimiu zagrała Klara Bąbska. Świtezianka – Gosia Filip – pływała po zatorskich stawach, a towarzyszył jej Strzelec – w rolę brawurowo wcielił się Pan Łukasz Sekuła pracownik Rybackiego Zakładu Doświadczalnego w Zatorze. Kopciuszkiem w pięknym ogrodzie powstałym z inicjatywy mieszkańców Brzeszcz była Tatiana Butrymowicz. W roli Czerwonego Kapturka na miejskim targowisku w Oświęcimiu wystąpiła Emilia Dedko, a jej znakomitą dublerką została Jagoda Kaczyńska. Janka Muzykanta, którym został Aleksander Kutek, spotkaliśmy w Przeciszowie. W Polance Wielkiej widziano Śnieżkę, którą zagrała Lena Bies a towarzyszyło jej 7 uroczych krasnoludków: Nicole Kwarciak, Nadia Kraska, Weronika Krzemień, Aleksandra Piątek, Joanna Piątek, Zuzanna Mól, Gabriela Mól. Sprawą pojawienia się tajemniczych postaci w Powiecie Oświęcimskim zajął się nie kto inny jak Scherlock Holmes – niezastąpiony Łukasz Baruś i jego nieodłączny towarzysz Doktor Watson – Mariusz Panek.

Partnerami Projektu byli: Powiat Oświęcimski, Teatr Polski w Bielsku-Białej, Foto Ano-Gosia Szatan, Rybacki Zakład Doświadczalny w Zatorze, Ranczo pod Jaskółczym Gniazdem oraz Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Polanka Wielka.

Wystawa w Galerii „Na skrzydłach” potrwa do 25 sierpnia br. Serdecznie zapraszamy!