ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM-AKCJA ŻONKILE

ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM-AKCJA ŻONKILE

„… Słyszysz, niemiecki Boże,
jak modlą się Żydzi w dzikich domach
trzymając w ręku łom czy żerdź.
Prosimy cię, Boże, o walkę krwawą,
błagamy cię o gwałtowną śmierć.
Niech nasze oczy przed skonaniem
nie widzą, jak się wloką szyny,
ale dłoniom daj celność, Panie…
Jak purpurowe krwiste kwiaty
z Niskiej i Miłej, z Muranowa
wykwita płomień naszych luf,
to wiosna nasza, to kontratak,
to wino walki uderza do głów,
to nasze lasy partyzanckie –
zaułki Dzikiej i Ostrowskiej…”

Władysław Szlengel Kontratak, 1943

W piątek, 19 kwietnia przypada 81 rocznica wybuchu powstania w warszawskim Getcie. Z tej okazji muzeum historii Żydów Polskich POLIN, po raz kolejny organizuje akcję „Żonkile”. Ma ona na celu propagowanie historii powstania, które wciąż pozostaje mało znane, by pamięć o nim nie została zapomniana i stało się jednym z elementów, które kształtują wspólną historie Polaków i Żydów.

Dlaczego właśnie żonkil? Wiąże się to z osobą Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej organizacji bojowej, który każdego roku, w dzień rocznicy wybuchu powstania, od anonimowej osoby otrzymywał właśnie te kwiaty. Sam również pod Pomnikiem bohaterów Getta, składał m.in. żonkile, by uczcić pamięć i oddać hołd poległym, Paula Sawicka, która wraz z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w Getcie” powiedziała, że – Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci (…)

W tym roku i nasza Biblioteka, kolejny raz postanowiła włączyć się w tą szlachetną akcję. W piątek, w dzień rocznicy, zapraszamy wszystkich zainteresowanych do śledzenia naszej strony internetowej oraz facebooka, gdzie zamieścimy materiały dotyczące Powstania i upamiętnienia tej rocznicy. Materiały można obejrzeć dzięki uprzejmości udostępnienia ich przez muzeum POLIN.

Skip to content