WARSZTATY NA PALMĘ WIELKANOCNĄ

WARSZTATY NA PALMĘ WIELKANOCNĄ

Palma Wielkanocna jest symbolem Zmartwychwstania, przypada na tydzień przed Niedzielą Wielkanocną. Tradycja robienie i święcenia palm w Polsce sięga IX wieku.

W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Wielkanocne Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie, 21 marca zorganizowała dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Przeciszów Warsztaty Rękodzieła – „Palma Wielkanocna”. Celem warsztatów było podtrzymanie tradycji ręcznie robionych i zdobionych palm wielkanocnych. Gośćmi zaproszonymi w tym dniu były panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Przeciszowa, Pani Maria Zając i Pani Kazimiera Guguła. Na początek Pani Halina Czerwiec instruktor do spraw kultury i Pani Ania Kozieł młodszy bibliotekarz poopowiadały i przybliżyły uczestnikom jakie znaczenie w tradycji ludowej miała palma wielkanocna, z jakich elementów ją robiono i co one symbolizują, po czym panie z Koła Gospodyń przedstawiły technikę i proces tworzenia palmy. Z wcześniej przygotowanych gałązek tui, trzciny, bukszpanu, bazi i pięknych kwiatów z bibuły, wszyscy wspólnie przez dwie godziny tworzyli palmy. Każdy z uczestników wykazał się dużą kreatywnością i skupieniem.

Na koniec wszyscy uczestnicy warsztatów zabrali wykonane palmy ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze, wszystkim towarzyszyła dobra zabawa i twórczy nastrój.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w warsztatach oraz paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za pomoc w realizacji.

Skip to content