Růžena URBANOVÁ W GALERII „NA SKRZYDŁACH”

Růžena URBANOVÁ W GALERII „NA SKRZYDŁACH”

Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie ma ogromną przyjemność zaprosić Państwa do udziału w wernisażu czeskiej artystki Růženy URBANOVEJ, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku, o godzinie 18.00 w Domu Kultury w Przeciszowie! Tytuł wystawy – „Kobiecy urok”. Zapraszamy!

Růžena URBANOVÁ – rysownik, malarz, ilustrator, autor rysunków pastelowych. Do wyrazu artystycznego wykorzystuję głównie pastele szkolne. Za ich pomocą utrwalam rytm barwny, czy bogatszy detal, ale także charakter powierzchni i przejścia tonalne w danym przedmiocie. Oprócz rysowania kredkami maluję farbami akrylowymi na płótnie. Postać kobiety i kwiaty pojawiają się głównie w moich tematach, ale także w architekturze miast. Lubię rysować dla dzieci. Mam na imię Rozanka, ale mówią na mnie Pastelka. Mieszkam w Bruntalu…
Studiowałam obszar życia więziennego na kierunku pedagogika specjalna dla więziennictwa na Uniwersytecie Ołomunieckim. Patrzyłem w inne światy, które mi się nie podobały. Dlatego poszłam na pedagogikę w szkole podstawowej i odkryłam, że świat wśród dzieci w szkole podstawowej jest wspaniały. Poznałam ten świat jako nauczyciel matematyki i plastyki. Po przejściu na emeryturę wykładałam na Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz organizuję wydarzenia kulturalne i towarzyskie dla dorosłych. Do dziś zajmuję się prowadzeniem wykładów z wielu dziedzin. Organizuję międzynarodowe plenery artystyczne i wystawy artystów nieprofesjonalnych. Zacząłem wystawiać swoje prace osiem lat temu. Najpierw w kilku miejscach w Czechach:w Bruntálu, skąd pochodzę, potem kilka razy w galerii ostrawskiej, w Krnovie, w Fulneku, na zamku Linhartovy, we Włoszech w mieście Castellarano, także w krajach ościennych, szczególnie w Polsce, na Słowacji i na Węgrzech – gdzie mam swoje obrazy. Organizuję międzynarodowe plenery artystyczne w Bruntálu i sama biorę udział w międzynarodowych plenerach artystycznych, gdzie od innych malarzy uczę się podejścia do sztuki. Życie jest trudne pod wieloma względami. Pastele – miękkie i urocze pod każdym względem -wnoszą szczęście i radość do mojego życia. Każde dzieło jest wspaniałe, a malowanie jest, jak kochanie się… Jest to bardzo pozytywne i pełne miłości zajęcie, którym należy dzielić się z innymi. Jestem o tym przekonana. Rysuję i maluję od sześćdziesiątego roku życia i dzisiaj chcę podzielić się z Wami moją radością. Życzę Państwu przyjemności czerpania przyjemności z czystych kolorów, jakie odnajdziecie Państwo na moich obrazach.

Moje credo to: „Kiedy coś tworzysz, pokaż to! Bo jeśli tego nie pokażesz, to tak, jakbyś niczego nie stworzył”.

Skip to content