M1A1 ABRAMS ODJECHAŁ Z PUCHAREM WÓJTA GMINY PRZECISZÓW…

M1A1 ABRAMS ODJECHAŁ Z PUCHAREM WÓJTA GMINY PRZECISZÓW…
M1A1 Abrams w wykonaniu Grzegorza Dukaczewskiego

Dobiegł końca 22. Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Wójta Gminy Przeciszów, który odbył się w dniach 15-17.09.2023 roku w Domu Kultury w Przeciszowie. 166 modelarzy z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Holandii, Norwegii zaprezentowało blisko 500 modeli kartonowych, w aż 21 kategoria. Mogliśmy podziwiać przepiękne i dopieszczone modele w kategoriach m.in. samolotów, okrętów, rakiet, budowli, czołgów, żaglowców, figurek. Poziom wykonania prac wśród zwiedzających wystawę powodował niedowierzanie, że te wszystkie modele są wykonane z kartonu. Rekordowa liczba uczestników, jak również zwiedzających wystawę po raz kolejny pokazała, że konkurs w Przeciszowie jest największym wydarzeniem modelarskim w kraju, a jak twierdzą niektórzy, nawet w Europie.

„To wielki zaszczyt i ogromna przyjemność było móc Was gościć w naszej Gminie. Ten weekend należał do Was i wierzę, że dobrze się bawiliście, że naładowaliście akumulatory modelarską energią” – mówi organizator konkursu Łukasz Fuczek.

Gospodarze, czyli Gminna Biblioteka Publiczna w Przeciszowie, Klub Modelarski „Orzeł” oraz Urząd Gminy w Przeciszowie zapewnili swoim gościom bardzo dobre warunki do odpoczynku i spotkań w towarzystwie miłośników kartonu.

Sala widowiskowa pękała od ilości zwiedzających tegoroczną wystawę, a na każdego czekał regionalny poczęstunek, czyli żur po przeciszowsku, a także chleb ze smalcem oraz ciasto drożdżowe. Czuwały nad tym panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Przeciszowie. Jedną z zaplanowanych atrakcji, która również cieszyła się ogromną popularnością była prezentacja filmu Piotra Forkasiewicza oraz Andrew Pantone’a pt. „Atak na Tamę Sorpe”. Sam autor opowiedział o koncepcji tego filmu oraz przedstawił głównego bohatera, którym był nie żyjący już bombardier uczestniczący w nalotach na Tamę. Po prezentacji filmu, uczestnicy mieli możliwość podjęcia dyskusji z Piotrem, który w najdrobniejszych szczegółach opowiadał o procesie powstawania tejże produkcji.

W konkursie wzięli udział modelarze z KM Orzeł. Na podium uplasował się Piotr Zieliński, który zdobył III miejsce w kategorii śmigłowce, modelem Ka-52 Aligator.

Osoby, które chcą zobaczyć wszystkie wyniki, zapraszamy na stronę www.km-orzel.pl (w zakładce: archiwum).

Sponsorzy: wydawnictwo GPM, wydawnictwo WAK, wydawnictwo Answer, wydawnictwo OrlikMK, wydawnictwo Model-Kom, wydawnictwo Extra Model, KW Trade, wydawnictwo Stratus, Leniar, OLFA, wydawnictwo Gomix Fly Model, wydawnictwo Haliński, wydawnictwo Fantom Model, Bank Spółdzielczy w Zatorze, KPP w Oświęcimiu, firma KOMA, Master – Piotr Czerkasow, wydawnictwo Seahorse, wydawnictwo JSC, Łódzka Siesta Modelarska, Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński, Trójmiejski Piknik Modelarski, Marcin Wojciechowski, wydawnictwo Szkutnik, wydawnictwo Fantom Model, Art-Grawer z Oświęcimia.

Patronat honorowy:
TOMASZ KOSOWSKI – Wójt Gminy Przeciszów,
IWONA GIBAS – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego
ANDRZEJ SKRZYPIŃSKI – Starosta Oświęcimski

Skip to content