ŚWIĘTOWALI ZBIORY PLONÓW W PIOTROWICACH!

ŚWIĘTOWALI ZBIORY PLONÓW W PIOTROWICACH!

W dniu 20 sierpnia br. odbyły się uroczystości dożynkowe w Piotrowicach. Przy pięknej pogodzie i wśród wspaniałych ludzi podziękowaliśmy rolnikom za ich trud. W godzinach porannych mieszkańcy Gminy mogli usłyszeć śpiewy Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Piotrowic, którzy w tradycyjnym objeździe po wsi zapraszali mieszkańców do udziału w tym ważnym święcie.  Jednym z przystanków pięknie ozdobionego wozu było gospodarstwo Wójta Gminy Przeciszów – Tomasza Kosowskiego.

O godzinie 11.00 w Kościele Parafialnym w Piotrowicach odbyła się Dożynkowa Msza Święta. W czasie jej trwania nastąpiło uroczyste wniesienie Wieńca Dożynkowego oraz poświęcenie chlebów dożynkowych. Jednocześnie na placu obok remizy OSP w Piotrowicach trwały ostatnie przygotowania do obrządku, występów artystycznych oraz zabawy z zespołem Reda. O godzinie 15.00 wydarzenie otworzył Sołtys Sołectwa Piotrowice – Adam Madeja, a Koło Gospodyń Wiejskich z Piotrowic tradycyjnymi przyśpiewkami przywitało licznie zgromadzonych gości. Następnie Gospodarzom Dożynek –  Paulinie i Mariuszowi Gagraczom  został przekazany piękny wieniec dożynkowy. Ponadto wręczono poświęcone chleby dożynkowe, które otrzymali: Wójt Gminy Przeciszów – Tomasz Kosowski, Przewodniczący Rady Gminy Przeciszów – Marek Trzaska, Sołtys Sołectwa Piotrowice – Adam Madeja oraz Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Przeciszowie – Łukasz Fuczek.

W trakcie uroczystości obrzędowej Koło Gospodyń Wiejskich w Piotrowicach dało występ artystyczny, a kolejnym punktem programu był występ formacji tanecznej dzieci działającej przy LKS Piotrowice.  Następnie zaprezentowały się dzieci z Samorządowego Przedszkola w Piotrowicach. Zgromadzeni goście mogli również  wysłuchać utworów ludowych w wykonaniu DMZPiT „PrzeCisza”. Na koniec wystąpił zespół szkolny „Perfectum” z Piotrowic.  Po każdym z występów Wójt Gminy Przeciszów wręczał podziękowania, a najmłodsi dodatkowo zostali obdarowani słodkim upominkiem. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji, przygotowując po raz drugi zmagania zręcznościowe w konkurencjach  „Super Farmer”. Czterech śmiałków zmierzyło się z następujących kategoriach: obieranie ziemniaków na czas, wiązanie krawata, rzut butem do wiadra, literowa układanka oraz przesiew ziarna. Podczas tych rozgrywek było wiele śmiechu, a uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Zwycięzca otrzymał okazały puchar sołtysa Piotrowic, a pozostali uczestnicy po kubku i dyplomie. Niespodzianką tegorocznej edycji Farmera było sprawdzenie umiejętności plecenia warkocza przez Gospodarza Dożynek oraz Sołtysa Piotrowic. Ponadto kierownik GBP w Przeciszowie przekazał podziękowania Gospodarzowi Dożynek, Sołtysowi Piotrowic oraz OSP w Piotrowicach.

Organizator zapewnił wiele dodatkowych atrakcji dla najmłodszych uczestników. GBP w Przeciszowie zorganizowało stoisko z warsztatami ceramicznymi, w czasie których dzieciaki mogły wykonać własnoręcznie pracę z gliny. Warsztaty te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nie mniejszym powodzeniem cieszyły się darmowe dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci oraz stanowisko z animacjami dla najmłodszych. Nie zabrakło waty cukrowej i popcornu.  Dla uzupełniania energii podczas zabawy można było skorzystać z gastronomii (m.in. karczek, swojska kiełbasa z grilla, kaszanka i zimne napoje), którą zapewnił  Zbyszek Garus z firmy „Kebab-Garus” oraz zjeść pyszną grochówkę przygotowaną przez Ochotniczą Straż Pożarną w Piotrowicach.  Zabawę taneczną zapewnił zespół Reda z Andrychowa, który cudownie bawił ludzi do późnych godzin nocnych. Oczywiście skończyło się bisami;) Ogromna frekwencja, uśmiechy na twarzach uczestników dożynek i miłe słowa, które słychać było w koło, potwierdzają jak ważne jest wspólne spotkanie i świętowanie tego, co w gminie wiejskiej jest najważniejsze.  

Gorące podziękowania składamy: Wójtowi Gminy Przeciszów – Tomaszowi Kosowskiemu, Sołtysowi Adamowi Madei oraz Radzie Sołeckiej w Piotrowicach, Gospodarzom Dożynek – Paulinie i Mariuszowi Gagraczom,  Kołu Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Piotrowicach, strażakom OSP w Piotrowicach,  GZWiK w Przeciszowie, Samorządowemu Przedszkolu w Piotrowicach, zespołowi szkolnemu „Perfectum” w Piotrowicach, DMZPiT „PrzeCisza”, grupie tanecznej działającej przy LKS Piotrowice, firmie „Kebab-Garus” w Spytkowicach, Wiktorii Kobylańskiej, Szczepanowi Szczęśniakowi, pracownikom UG w Przeciszowie.

Kierownik GBP w Przeciszowie pragnie podziękować pracownikom biblioteki za realizację wydarzenia.

Sponsor wydarzenia: „Wszystko dla domu” w Piotrowicach, Art-Grawer z Oświęcimia, piekarnia „Maja” w Spytkowicach.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Fakty Oświęcim oraz Kulturalny Powiat

Skip to content