MODELARSKIE ŚWIĘTO W PRZECISZOWIE!

Od wielu lat Przeciszów stał się modelarską mekką. Tegoroczna edycja tego cenionego wśród modelarzy wydarzenia, potwierdziła to. Blisko 500 modeli kartonowych można było podziwiać w Domu Kultury w Przeciszowie w dniach 16-18.09.2022 roku. Obsada była międzynarodowa, ponieważ przyjechali do nas pasjonaci kartonu z Polski, Czech, Słowacji, Niemiec, Litwy oraz Ukrainy. Wysoki poziom prezentowanych prac to wynik setek godzin poświęconych nad budową modeli. Samoloty, okręty, żaglowce, pojazdy kołowe, gąsienicowe, czy architektura – to tylko nieliczne kategorie, które można było zobaczyć na własne oczy na sali widowiskowej. Jakość wielu prac zapierała dech w piersiach, ponieważ jakość wykonania niejednokrotnie stawiała pytanie – czy to jeszcze jest karton? Modelarskie święto w Przeciszowie to oprócz prezentacji modeli, także wymiana doświadczeń. Setki osób, które w ten weekend miały możliwość zobaczyć te wspaniałe prace z pewnością wyszła z Domu Kultury w pełni zadowolona. Do walki o najwyższe trofea stanęli modelarze naszego klubu „Orzeł”, a miejsce na podium – trzykrotnie zdobył Piotr Zieliński (III miejsce za model śmigłowca AH-1 Cobra, I miejsce za model czołgu PT-91 Twardy, I miejsce za model figurki MSN04 Sinanju. Dodatkowo na podium stanął Mateusz Maj, który zdobył III miejsce za model szybowca PW-5 Smyk.

Głównym trofeum w konkursie był Puchar Wójta Gminy Przeciszów, który zdobył Zbigniew Żółtaszek za model Katedra Notre Dame. Kolejnym ważnym wyróżnieniem był Puchar Starosty Oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego, który zdobył przeciszowianin Kacper Pacocha. Wykonał on od podstaw model traktora Ursus C-360. Puchar Publiczności przyznano Oleksandrowi Dronowi za model okrętu Askold. Puchar „Kraina wolności” za najlepszy model w barwach Ukrainy otrzymał Tomasz Tkaczyk za model myśliwca Mig 29C. Został wręczony również Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Oświęcimiu. Nagrodę tą otrzymał Adam Górka za model czołgu Chi-Ri. Puchar Prezesa Kruszywo S.A. otrzymał Ireneusz Hulbój za model samochodu ciężarowego Mercedes Actros.

Więcej informacji o wynikach konkursu znajdują się na stronie klubu modelarskiego „Orzeł”.

Organizatorzy pragną podziękować osobom oraz firmą za wsparcie tego przedsięwzięcia: Wójt Gminy Przeciszów Tomasz Kosowski, Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński, firma Artgrawer, wydawnictwo Answer, wydawnictwo Orlik Modele Kartonowe, wydawnictwo GPM, wydawnictwo Sklej Model, Leniar, Piotr Forkasiewicz, Master Model, Profil-Plast, Instalbis, wydawnictwo WAK, firma KOMA (przedstawiciel firmy OLFA), Kartonowa Kolekcja, Andrzej Haliński, wydawnictwo Model-Kom, wydawnictwo Extra Model, wydawnictwo Wektor, sklep modelarski Mojehobby.pl, Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów z Rzeszowa, Marek Kusiakiewicz z Radkowa, Łódzka Siesta Modelarska, Krystian Zamiar, Marcin Wojciechowski, Paweł Opała, Teresa Grzybek, Zarząd LKS Przeciszovia, firma Modern Comp.