TRADYCJA I ZABAWA, CZYLI DOŻYNKI W PIOTROWICACH

TRADYCJA I ZABAWA, CZYLI DOŻYNKI W PIOTROWICACH

Niedziela 21 sierpnia 2022 roku była wyjątkowym dniem dla mieszkańców sołectwa Piotrowice. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Covid-19, Święto Rolników odbyło się w całej krasie. Od godzin porannych mieszkańców budziło Koło Gospodyń Wiejskich z Piotrowic, które starym zwyczajem przeprowadziło objazd po Wsi, wykonując przyśpiewki ludowe i zapraszając tym samym mieszkańców do udziału w obchodach tego ważnego święta. Jednym z przystanków pięknie ozdobionego wozu było gospodarstwo Wójta Gminy Przeciszów – Tomasza Kosowskiego.

O godzinie 11.00 w Kościele Parafialnym w Piotrowicach odbyła się Dożynkowa Msza Święta. W czasie jej trwania nastąpiło uroczyste wniesienie Wieńca Dożynkowego oraz poświęcenie chlebów dożynkowych. Jednocześnie na placu obok remizy OSP w Piotrowicach trwały ostatnie przygotowania do obrządku, występów artystycznych oraz zabawy z zespołem Sunday Band. O godzinie 15.00 wydarzenie otworzył Sołtys Sołectwa Piotrowice – Adam Madeja, a Koło Gospodyń Wiejskich z Piotrowic tradycyjnymi przyśpiewkami przywitało licznie zgromadzonych gości. Następnie Gospodarzom Dożynek – Izabeli i Dariuszowi Zającom został przekazany piękny wieniec dożynkowy. Ponadto wręczono poświęcone chleby dożynkowe, które otrzymali: Wójt Gminy Przeciszów – Tomasz Kosowski, Przewodniczący Rady Gminy Przeciszów – Marek Trzaska, Sołtys Sołectwa Piotrowice – Adam Madeja oraz Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Przeciszowie – Łukasz Fuczek.

W trakcie uroczystości obrzędowej Koło Gospodyń Wiejskich w Piotrowicach dało występ artystyczny. Kolejnym punktem programu była scenka teatralna oraz taniec w wykonaniu dzieci z Samorządowego Przedszkola w Piotrowicach, jak również występ zespołu szkolnego „Perfectum” z Piotrowic. Podziwiać także można było wspaniały pokaz mażoretek z Queen Step i zespołu Rose z Polanki Wielkiej. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji, przygotowując po raz pierwszy zmagania zręcznościowe dla dzieci pn.”Super Farmer Junior” oraz dla dorosłych „Super Farmer”. Tor przeszkód, jaki został przygotowany, nie zniechęcił gości, którzy w oka mgnieniu zgłosili się do udziału w zmaganiach o najważniejszą nagrodę, czyli puchar Sołtysa Sołectwa Piotrowice. Wśród konkurencji dla dorosłych znalazły się: przerzucanie opony, slalom taczkami z ziemniakami, „spacer farmera”, a na deser wbijanie wielkiego gwoździa do pnia za pomocą młotka. Sześciu śmiałków ukończyło wszystkie konkurencje, a zwycięzca otrzymał niezwykły puchar. Wśród konkurencji dla najmłodszych były: spacer z jajkiem (surowym:)) oraz slalom z taczkami. I tutaj nasi młodzi rolnicy swoje zadania wykonali wzorowo. Każdy z nich otrzymał nagrody oraz pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy obu konkurencji medale.

Pomimo niesprzyjającej aury, liczba gości zaskoczyła wszystkich. Plac przy OSP w Piotrowicach wypełnił się po brzegi. Po godzinie 17.00 rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem Sunday Band, który mimo deszczu, na placu przed sceną zgromadził wielu chętnych do zabawy.

Nie mniejszym powodzeniem cieszyły się darmowe dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci oraz stanowisko z animacjami dla najmłodszych. Nie zabrakło waty cukrowej, popcornu, a także pysznych lodów, którego stoisko obsługiwało stowarzyszenie „Pozytywni”. Ponadto pracownicy biblioteki przygotowali niecodzienne stoisko edukacyjne, gdzie można było zobaczyć m.in. narzędzia, którymi posługiwano się w ubiegłym wieku.

Gorące podziękowania składamy: Wójtowi Gminy Przeciszów – Tomaszowi Kosowskiemu, Sołtysowi Adamowi Madei oraz Radzie Sołeckiej w Piotrowicach, Gospodarzom Dożynek – Izabeli i Dariuszowi Zającom, Kołu Gospodyń Wiejskich w Piotrowicach, strażakom OSP w Piotrowicach, Przewodniczącemu Rady Gminy – Markowi Trzasce, GZWiK w Przeciszowie, Samorządowemu Przedszkolu w Piotrowicach, zespołowi szkolnemu „Perfectum” w Piotrowicach, zespołowi mażoretek z „Queen Step” i zespołowi „Rose” z Polanki Wielkiej, Kazimierzowi Całusowi, firmie „Bud-Max” Krzysztof Kajdas, firmie „Wp-Insel” Wojciech Płonka, Cukierni „Maja” w Spytkowicach, firmie „Kebab-Garus” w Spytkowicach, Wiktorii Kobylańskiej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Fakty Oświęcim oraz Kulturalny Powiat

Skip to content