WYRÓŻNIENIE DLA KIEROWNIKA BIBLIOTEKI W PRZECISZOWIE.

WYRÓŻNIENIE DLA KIEROWNIKA BIBLIOTEKI W PRZECISZOWIE.

7 czerwca 2022 r. w oświęcimskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Zarządu Powiatu w Oświęcimiu w dziedzinie twórczości artystycznej i kulturalnej, działalności sportowej oraz działalności organizacji pozarządowych. Jednym z siódemki nagrodzonych w dziedzinie twórczości kulturalnej i artystycznej był Łukasz Fuczek – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Przeciszowie. Nominację do nagrody złożył Wójt Gminy Przeciszów Tomasz Kosowski.

Łukasz Fuczek od 2019 r. pełni funkcję kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Przeciszowie. Przed objęciem stanowiska przez wiele lat pracował jako terapeuta zajęciowy osób niepełnosprawnych w Środowiskowym Domu Samopomocy w Oświęcimiu, Kętach i Brzeszczach, a później instruktor ds. kultury w GBP Przeciszów.

Z wykształcenia terapeuta, socjolog i bibliotekarz. Z zamiłowania społecznik i twórca modeli kartonowych. Propagator kultury na terenie województwa małopolskiego. Organizator koncertów artystów światowej klasy, m.in. Raya Wilsona. Promuje również zespoły, m.in. warszawski Pale Mannequin, Universe, czy oświęcimski Ultrasonic. Współpracuje z kołami gospodyń wiejskich, również poprzez organizację Regionalnego Konkursu Kolęd i Pastorałek Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Małopolskiego. Organizuje wystawy twórczości artystów z Polski i zagranicy w stworzonej z jego inicjatywy „Galerii na skrzydłach”. Był współorganizatorem dwóch międzynarodowych plenerów malarskich na terenie gminy Przeciszów, w których wzięli udział artyści z Polski, Ukrainy, Białorusi. Od kilku lat organizuje plebiscyt na sportowca roku w gminie Przeciszów.

Placówka, którą kieruje, proponuje uczniom powiatowych szkół udział w licznych konkursach: czytelniczych, plastycznych, muzycznych, turniejów szachowych. Łukasz Fuczek dba o rozwój czytelnictwa poprzez zakup nowości i bestsellerów literackich oraz o pozyskiwanie dodatkowych środków na ten cel z projektów i grantów dla bibliotek. W trosce o rozwój młodego pokolenia organizuje szkolenia dla rodziców i nauczycieli (Uzależnienia cyfrowe dzieci i młodzieży) oraz spotkania autorskie (Czarnobyl – strefa wykluczenia, Odessa dla romantyków).

Dzięki jego wielu staraniom GBP w Przeciszowie stała się beneficjentem środków unijnych, które pozwoliły na modernizację budynku (wymiana instalacji elektrycznej, nagłośnienia i oświetlenia oraz sceny w sali widowiskowej, remont schodów wejściowych).

Współpracuje z wieloma instytucjami, m.in. ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Oświęcimiu (spektakl mikołajkowy), Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (warsztaty modelarskie dla uczniów, w czasie których młodzież poznała historię lotnictwa z okresu II wojny światowej oraz wykonała kartonowe modele samolotów biorących udział w zmaganiach wojennych nad Oświęcimiem); Młodzieżowym Domem Kultury w Oświęcimiu (organizacja koncertu grupy muzycznej MDK); Domem Kultury w Kętach i Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Oświęcimiu; Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu w Chełmku; Komendą Powiatową Policji w Oświęcimiu (projekt sztandaru z okazji 100-lecia Policji).

Organizuje wydarzenia promujące gminę Przeciszów (m.in. Dożynki, Święto Gminy) oraz współredaguje kwartalnik „Wieści Gminy Przeciszów”.

Łukasz Fuczek to znany, ceniony i utytułowany twórca modeli kartonowych. Mistrz Europy i Mistrz Świata statków i okrętów NAVIGA klasy „C”. Wielokrotny Mistrz Polski w modelarstwie kartonowym. W 2001 założył w Przeciszowie Klub Modelarski „Orzeł”, który w 2021 roku obchodził 20-lecie swojego istnienia. Po raz dwudziesty odbył się również największy w Europie Międzynarodowy Konkurs Modeli Kartonowych pod patronatem Wójta Gminy Przeciszów, którego Łukasz jest pomysłodawcą, twórcą i organizatorem. Od wielu lat patronat nad konkursem obejmuje również starosta oświęcimski. W konkursie co rok bierze udział kilkuset modelarzy z całego świata – Rosji, Ukrainy, Czech, Słowacji, Niemiec, Norwegii, Kanady czy Australii.

Łukasz Fuczek jest również cenionym projektantem modeli kartonowych. Spod jego „ołówka” wyszło ponad 100 modeli, m.in. architektura (Kościół Mariacki w Krakowie, Kościół w Przeciszowie, Kościół w Zatorze, seria architektury drewnianej powiatu oświęcimskiego), samoloty i okręty podwodne.

W czasie uroczystości Łukasz Fuczek podziękował Zarządowi Powiatu za nagrodzenie trudu, jaki wkłada w szerzenie kultury. Słowa wdzięczności skierował również do wójta Gminy Przeciszów, który docenił jego pracę jako kierownika GBP w Przeciszowie, założyciela KM Orzeł oraz organizatora dwudziestu już edycji największego w Europie Międzynarodowego Konkursu modelarskiego.

Skip to content