Ferie z biblioteką 2020

Ferie zimowe w tym roku w naszym województwie trwały od 27 stycznia do 7 lutego. Kadra Biblioteki Publicznej w Przeciszowie i Świetlicy profilaktyczno – wychowawczej, działającej przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, postanowiły połączyć siły i wspólnie zorganizować w tym okresie czas wolny dla dzieci z gminy. Okazało się, że liczba chętnych osób przerosła oczekiwania organizatorów, co niezmiernie cieszy.

Co dzień, na dzieci czekały liczne atrakcje w postaci zajęć z różnych dziedzin, począwszy od plastycznych, poprzez teatralne, muzyczne, sportowe, aż po kulinarne.

Ferie rozpoczęły się od warsztatów artystycznych, a ściślej od malowania i ozdabiania serduszek styropianowych. Technika dekorowania kończyła się tam, gdzie wyobraźnia dzieci. Uczestnicy z zapałem zabrali się do pracy, a efekt końcowy był zdumiewający. Każdy obdarował swym wyjątkowym serduszkiem bliską osobę.

Kolejnego dnia odbyły się zajęcia kulinarne. Nasi podopieczni samodzielnie przygotowywali pizzę włoską. Dzieci podzielone zostały na kilka sekcji. Grupa chętnych osób przygotowywała i zagniatało ciasto , kolejne kroiły składniki i ścierały ser. Rąk do pracy nie brakowało. Potrzeba było jednak cierpliwości, by ciasto urosło, a potem już tylko pozostała sama przyjemność z delektowania się wypieczoną pizzą. Nawet te nasze tzw. „niejadki” potrafiły spałaszować całą pizzę ! „To jest najlepsza pizza , jaką jedliśmy” – można było usłyszeć tego dnia niejednokrotnie. A wiadomo, jak coś własnoręcznie wykonane to i smakuje lepiej! W dwóch słowach: „było pysznie”.

Każdego dnia dzieci miały okazję spędzić czas na wspólnych zabawach, grach i rozmowach, a dzięki temu mocniej zacieśnić więzi.

Niezwykle interesujące okazały się zajęcia muzyczne, na których dzieci z uwagą słuchały ciekawostek na temat instrumentów muzycznych , a na koniec stworzyły wspaniałą orkiestrę i wszyscy razem zagrali do skocznej melodii. Gorące podziękowania dla niezwykle umuzykalnionej osoby, Pani Iwony Bernaś, która chętnie zaangażowała się w pomoc przy poprowadzeniu tych zajęć. Tego samego dnia odbył się również konkurs pod nazwą „The Voice of Świetlica”. Miło było patrzeć jak dzieci z zapałem kilka dni wcześniej przygotowywały się na to wydarzenie. Efektem końcowym były już same występy, na których młodzi ludzie zaprezentowali swoje talenty. Nasz konkurs był wyjątkowy, gdyż znalazły się w nim osoby nie tylko śpiewające, ale i takie, które zatańczyły i zagrały na instrumencie. Nasza skromna widownia z zapartym tchem oglądała występy, a wymagające, jak się okazało, jury, złożone z naszych podopiecznych miało niełatwą decyzję, aby wyłonić zwycięzcę. Wygrał Patryk Żmuda, który swą grą na cymbałkach oczarował i porwał do śpiewu kolęd całą publiczność.

Świetnym pomysłem okazały się trwające trzy dni zajęcia teatralne. Dzieci samodzielnie przygotowały kukiełki warzyw z papieru do widowiska teatralnego, przedstawiającego znany wiersz Jana Brzechwy „Na straganie”. Młodzi aktorzy z wielką ochotą i zaangażowaniem przystąpili również do nauki swoich kwestii. Przez dwa dni odbywały się próby, by trzeciego wystąpić i genialnie się zaprezentować. W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania dla Pani Kazimiery Gugułaza skonstruowanie przepięknego straganu, który posłużył nam do występu teatralnego.

3 lutego odbyła się wycieczka do „Kolejkowa” w Gliwicach. Młodzi ludzie mieli okazję przeżyć niezapomnianą przygodę i obejrzeć największą makietę kolejkową w Polsce. W tym niesamowitym, miniaturowym świecie uczestnicy zobaczyli ludzi wykonujących najróżniejsze zawody, poruszające się samochody, a nawet pływający statek. Dzień w atrakcji Kolejkowo trwa 9 minut, po nich następuje noc; zapalają się uliczne latarnie oraz światła w budynkach. Jest pięknie! Uczestnicy wzięli też udział w warsztatach modelarskich, więc nikt nie wrócił do domu z pustymi rękoma. Do pełni szczęścia, jak wszyscy podkreślili, brakowało tylko wizyty w McDonaldzie. Na to niestety zabrakło czasu, ale mimo wszystko na brak wrażeń nie można było narzekać.

Nasze wspólne ferie zakończyły się Balem przebierańców. Niemal każdy uczestnik na ten dzień zmienił się nie do poznania. Temu wydarzeniu towarzyszyły liczne zabawy i konkursy. Tańcom i wygłupom nie było końca. Odbyło się też uroczyste wystąpienie Kierownika Biblioteki Publicznej P. Łukasza Fuczka, który dziękował wszystkim za udział w zajęciach i wręczył każdemu uczestnikowi ferii pamiątkowy dyplom, kubeczek i gadżety. Finałem zabawy było wyłonienie królowej i króla balu. Zostali nimi Agatka Żebro i Tomek Baran. Na sam koniec czekał na dzieci słodki poczęstunek w postaci gofrów. Wszyscy z wielkim entuzjazmem zareagowali na te smakołyki. Po deserze otworzyliśmy pocztę walentynkową. W ten oto sposób zakończyliśmy dzień pełen wrażeń, a jednocześnie ferie pełne atrakcji i niespodzianek.

Gorąco dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w zajęciach, zorganizowanych wspólnie przez kadrę Biblioteki i Świetlicy. My ciepło i z uśmiechem będziemy wspominać ten krótki, ale intensywny, zimowy okres wolny od szkoły. Liczymy, że uczestnicy ferii podobnie i mamy nadzieję, że wrócą tutaj jeszcze nie raz.