Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą topiono bądź palono, aby przywołać wiosnę. Wykonywano ją ze słomy, którą owijano białym płótnem i ozdabiano wstążkami, koralami i kolorowymi szmatkami. Jednak zwyczaj topienia marzanny w zależności od regionu przybiera różne formy, tylko sama kukła jest niezmienna, choć często ubrana w strój lokalny młodej panny, w wianku czy też „starej baby”. Niezależnie od formy i wyglądu marzanny, zwyczaj ten ma na celu odprawienie zimy i przywołanie wiosny, oraz zapewnienie urodzaju i dobrobytu w nadchodzącym roku. Obyczaj ten jest również okazją do wspólnych spotkań mieszkańców oraz zagospodarowania wolnego czasu, a samo przygotowanie kukły sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych.

Także i w naszej gminie od kilku lat TTR „Cyklista” i Gminna Biblioteka Publiczna kontynuuje tą ludową tradycje. W tym roku, 18 marca wielu mieszkańców i cyklistów zebrało się przy Domu Ludowym w Lesie, aby orszakiem z marzannami przejść na most na kanale i tam uroczyście pożegnać zimę, wrzucając kukły do wody. Pomimo niesprzyjającej pogody przyszło wiele dzieci z pięknymi, wykonanymi własnoręcznie kukłami. Wszystkie marzanny były wspaniale wykonane i aby docenić trud włożony w ich przygotowanie, każde dziecko otrzymało słodką niespodziankę.

Po rytualnym topieniu wróciliśmy do Domu Ludowego, gdzie czekało na nas ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski. Nie straszny był nam deszcz ani wiatr, z uśmiechem na ustach i w dobrym humorze pożegnaliśmy zimę.

 
Zapraszamy do galerii
<<< wstecz